Bardzo często się zdarza, że osoba rozpoczynającą swoją rolniczą karierę boryka się z problemem braku funduszy choćby na zakup ziemi. Warto pamiętać, że młodzi gospodarze mogą wówczas skorzystać z kredytów preferencyjnych realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto może się ubiegać o pomoc?

Pomoc Agencji polega w tym wypadku na częściowej spłacie kapitału kredytu przeznaczonego na zakup użytków rolnych w celu utworzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego przez młodych rolników, czyli osób, które w dniu złożenia wniosku o kredyt mają nie więcej niż 40 lat, posiadają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje zawodowe i które po raz pierwszy rozpoczną działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem (kredyt mogą także otrzymać osoby, które zobowiążą się do uzyskania odpowiednich kwalifikacji w ciągu 3 lat).

Warunkiem otrzymania kredytu jest m.in. przygotowanie odpowiedniego biznesplanu, którego realizacja powinna rozpocząć się w okresie 9 miesięcy od dnia zawarcia umowy kredytu.

Ile ziemi można kupić?

Warto podkreślić, że w przypadku nowego gospodarstwa rolnego powierzchnia planowanych do zakupu z udziałem kredytu gruntów rolnych nie może być mniejsza od średniej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie ogłoszonej na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, obowiązującej na dzień złożenia wniosku o kredyt.  

Z kolei w przypadku powiększania gospodarstw już istniejących nie obowiązują żadne wymogi minimalnej wielkości planowanej do zakupu powierzchni użytków rolnych. Natomiast zarówno w przypadku nowego gospodarstwa, jak i już istniejącego kredyt nie może być przeznaczony na zakup terenów, które spowoduje, że powierzchnia gospodarstwa przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Które banki mogą przyznać kredyty?

W zakresie stosowania dopłat do kredytów od 2015 roku Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa współpracuje z następującymi bankami: Bank Polskiej Spółdzielczości SA, SGB-Bank SA, Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Zachodni WBK SA i Pekao SA.

Pożyczki, które mogą być przeznaczone na zakup użytków rolnych z dopłatami do spłaty kapitału, charakteryzują się dość wysoką kwotą kredytu – nawet do 5 mln zł, długim okresem kredytowania, a spłata części kapitału ze środków ARiMR odbywa się w kilku ratach.

 

kredyty dla młodych rolników

PROW z ofertą dla młodych rolników

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i rozpoczęcia...
mlody rolnik stoi n apolu w tle niebieski ciagnik

Ubezpieczenie OC rolników jest obowiązkowe

Każda osoba posiadająca gospodarstwo rolne ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla siebie i...
rolnik

Kredyt dla rolnika pomoże w rozwoju gospodarstwa

Każdy rolnik może w pewnym momencie stanąć przed problemem braku pieniędzy na rozwój...
swojskie wedliny

Swojskie wędliny jako źródło dodatkowe dla gospodarstw rolnych

Od co najmniej kilku lat rolnicy hodujący trzodę chlewną borykają się z coraz trudniejszą sytuacją...
zegar z pieniędzmi na których wyrasta zeikony krzak

Najpopularniejsze kredyty dla rolników

Dla każdego rolnika planującego inwestycje w gospodarstwie kluczowe jest zdobycie odpowiednich...