Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyhodowali nową odmianę jabłoni. Otrzymała ona nazwę „Chopin” i jest odporna na parch, czyli chorobę grzybową jabłoni, co w trakcie uprawy pozwala na znaczne ograniczenie zabiegów chemicznych.

Dzięki swej odporności drzewka nadają się zarówno do uprawy amatorskiej jak i ekologicznej. W porównaniu do innych odmian parchoodpornych nową odmianę wyróżnia także duża trwałość po zbiorach dochodząca nawet do 6-7 miesięcy. Warto przypomnieć, że tego typu odmiany są zazwyczaj jesienne lub wczesnozimowe i nie można ich zbyt długo przechowywać.

Smaczne, chrupkie i kwaskowate

Badania i testy wykazały, że owoce są smaczne, soczyste i chrupkie. Chociaż zawierają dużo kwasów organicznych i bezpośrednio po zebraniu mogą być bardziej kwaskowate, to w miarę upływu czasu ich smak staje się bardziej słodki.

Co ciekawe kwaskowatość może być miłą odmianą w przetwórstwie owoców, bowiem w zdecydowanej większości używa się w obecnie odmian słodkich. Jabłka nowej odmiany można wykorzystywać nie tylko w produkcji soków i cydru, lecz także chipsów oraz musów.

Obecnie drzewka odmiany „Chopin” są rozmnażane w szkółkach i sprzedawane sadownikom. Pierwsze owoce powinny się pojawić na rynku za ok. 3-4 lata.

Nasz kraj jest trzecim, po Chinach i Stanach Zjednoczonych, producentem jabłek na świecie. W 2016 r. zebrano w Polsce 3,6 mln ton jabłek, a w 2017 zbiory oszacowano na ok. 3 mln ton.