Coraz więcej rolników decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, która wiąże się z możliwością prowadzenia działań również pozarolniczych. Projekty wprowadzane przez Państwo oraz Unię Europejską promują zakładanie przez rolników małych i średnich przedsiębiorstw. Przykładem może być specjalny program COSME, z którego mogą korzystać.

Czym jest program COSME

W 2014 roku rozpoczął się specjalny Program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw 2014-2020 COSME, uchwalony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Wysokość budżetu to aż 1,4 mld euro, zaś głównymi celami programu jest:

 • wzmocnienie konkurencyjności i trwałości unijnych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich,
 • krzewienie kultury przedsiębiorczości, wspieranie tworzenia miejsc pracy oraz wzrostu MŚP.

Projekt zakłada wsparcie rozwoju małych oraz średnich przedsiębiorstw. Kapitał takich firm jest zazwyczaj zbyt mały by mogły z własnych środków opłacać wymagane do rozwoju biznesu inwestycje.  W tym celu więc muszą sięgać po zewnętrzne źródła finansowania takie jak leasing lub kredyt. Wiele instytucji bankowych posiada specjalną ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw, również z segmentu rolnictwa. Jednak każdy kredyt czy pożyczka wiąże się ze spłatą oprocentowanej kwoty. W przypadku przedsiębiorstw rolniczych, których dochody są zróżnicowane w miesiącach i często zależne od kaprysów pogodowych spłata normalnego kredytu może stanowić problem. Właśnie dlatego warto korzystać z COSME. Dowiedz się jak zostać rolnikiem, jak założyć gospodarstwo rolne?

Finansowe wsparcie dla przedsiębiorstw rolniczych

Kredyt z gwarancją COSME to doskonałe rozwiązanie dla rolników prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa. Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na zakup ziemi rolnej, maszyn rolniczych, a także rozwój innowacyjności. Jedną z najważniejszych zalet kredytu z gwarancją COSME, jest to, że Rolnik, nie musi zastawić własnego majątku w celu zabezpieczania kredytu, zaś zakres gwarancji to aż 80% całej kwoty. Jakie jeszcze korzyści daje taki kredyt, są to między innymi:

– wysoka kwota kredytu aż do 550 tysięcy zł,

– maksymalny okres kredytowania to nawet 144 miesiące,

– okres czasu trwania gwarancji dla kredytu obrotowego to aż 27 miesięcy

– czas trwania gwarancji dla kredytu inwestycyjnego to aż 99 miesiącu

– niska prowizja za udzieleni kredytu wynosząca jedynie 1%,

Dodatkową zaletą są również proste procedury, które ułatwiają załatwienie i otrzymanie kredytu z taką gwarancją.

Nie tylko finanse – czyli co jeszcze daje COSME rolnikom

Projekt COSME to jednak nie tylko wsparcie finansowe. To również działania, które umożliwiają zdobywanie wiedzy oraz nawiązywanie kontaktów handlowych i partnerskich na terenie całej Unii Europejskiej, a także poza nią. Co dokładnie wchodzi zakres realizowanych działań.

 1. Poprawa dostępu do rynku Unijnego poprzez:
 • usługi informacyjne dotyczące prawa Unijnego oraz działania programów Unijnych
 • wsparcie pozyskiwania partnerów zagranicznych
 • wspieranie transferu innowacji i technologii
 • zapewnienie komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami a Komisją Europejską w sprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w UE.
 1. Poprawienie warunków powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, poprzez:
 • ograniczenie obowiązków administracyjnych
 • analizę efektywności narzędzi wspierania przedsiębiorczości w poszczególnych krajach,
 • promowanie dobrych praktyk we wspieraniu przedsiębiorczości na poziomie lokalnym regionalnym i krajowym.
 1. Promocja przedsiębiorczości i kultury przedsiębiorczości, poprzez:
 • edukacja przedsiębiorczości
 • poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej z umożliwieniem wzrostu rozwoju, poprawą systemu prawnego oraz podatkowego, przygotowane zostają rekomendacje dotyczące najlepszych sposobów wsparcia przedsiębiorstw w poszczególnych etapach ich rozwoju. Szczególna uwaga zostanie poświęcona firmom internetowym.

Program COSME przygotowany przez Unię Europejską to nie tylko wsparcie finansowe, lecz również możliwość zdobycia szerokiej wiedzy, innowacji technologicznych oraz kontaktów zagranicznych, które stają się niezbędna w rozwoju przedsiębiorczości.

Secured By miniOrange