Nowoczesne gospodarstwo rolne może stać się świetnie prosperującym biznesem, który będzie przynosił wysokie zyski. Nie jest to klasyczna działalność gospodarcza, jednak trzeba mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach nie wystarczy już wyłącznie praca fizyczna. Tutaj trzeba wykazać się przedsiębiorczością, odpowiedzialnością oraz strategicznym myśleniem. Tylko takie osoby mogą osiągnąć zamierzone cele.

Ile zarabia polski rolnik?

Zdecydowana większość młodych rolników dziedziczy ziemie po starszym pokoleniu. Bardzo rzadko osoby wywodzące się z miast postanawiają rzucić posadę na etacie i rozpocząć pracę w rolnictwie. Dużą rolę odgrywa więc tutaj tradycja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że bycie rolnikiem nie zawsze jest łatwe. Życie podporządkowane jest pracy, która bardzo często toczy się od świtu do zmierzchu. Warto wiedzieć, że współcześni rolnicy to osoby wykształcone, które posiadają nie tylko umiejętności praktyczne, ale również szeroką wiedzę teoretyczną. Chcąc rozwijać gospodarstwo (np. korzystać z niektórych dotacji unijnych) należy posiadać minimum tytuł technika z dziedziny rolnictwa. Wiele osób posiada studia wyższe.
Nie można jednoznacznie oszacować zarobków w tej branży. Uśrednione kwota podana przez GUS to 27 500 zł brutto rocznie. Osoby zaangażowane posiadające niewielkie gospodarstwa są w stanie zarobić nawet dwa razy tyle. Wiele zależy od tego, jakie zasoby i strategię posiadamy – każdy przypadek jest zupełni inny.

Czy warto założyć przedsiębiorstwo rolne?

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak założyć gospodarstwo rolne 2019? Czy to w ogóle się opłaca? Młodzi rolnicy mają łatwiejszą sytuacją niż osoby zaczynające kilkadziesiąt lat temu. Dotacje z Unii Europejskiej ułatwiają start w tym biznesie lub pozwalają zmodernizować posiadane już gospodarstwo, które np. zostało odziedziczone. Z pewnością jest to wielka szansa, z której warto jest skorzystać. Trzeba jednak mieć świadomość, że wymogi wobec kandydatów ubiegających się o dotacje są bardzo rygorystyczne. Należy spełnić szereg norm, które określone są w regulaminie. W innym przypadku nasz wniosek zostanie odrzucony już na starcie, a zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Nie każdy może liczyć na dotacje. Nie oznacza to jednak tego, że takie osoby nie mają szansy na rozwój gospodarstwa. Do dyspozycji mamy np. preferencyjne kredyty rolnicze, które udzielane są na bardzo korzystnych warunkach.

Dlaczego liczba gospodarstw rolnych spada?

Liczba gospodarstw rolnych spada z roku na rok. Taka sytuacja spowodowane jest głównie tym, że młodzi ludzi nie chcą przejmować gospodarstwa po rodzicach. Poszukują oni pracy w innym zawodzie, a najczęściej wyprowadzają się do miast lub za granicę. Ciężko się temu dziwić – wiele osób wolu zarabiać mniej, a żyć w zupełnie inny sposób, gdzie można cieszyć się większą niezależnością.
W dużej mierze to właśnie dlatego wsparcie finansowe dla rolników jest tak wysokie. Pieniądze mają ułatwić ciężką pracę i dać szansę na m.in. zakup maszyn, pojazdów, nawozów, nasion, paszy dla zwierząt.