Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa to forma wsparcia dla rolników. Miał on rozpocząć swoją działalność w styczniu 2019, jednak do dnia dzisiejszego nie są znane szczegóły na temat ustawy. Nie można więc powiedzieć, kiedy dokładnie zostanie uruchomiony fundusz. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce w pierwszej połowie tego roku.
Czym jest Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa?
Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa to organ, który będzie finansował nowatorskie działania w sektorze rolno-spożywczym. Dzięki niemu polskie rolnictwo ma większa szanse na rozwój. Fundusz będzie pozyskiwał środki z różnych źródeł, takich jak np. dotacje i pożyczki z budżetu państwa, wpłaty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, odsetki od wolnych środków znajdujących się na rachunku funduszu, odsetki od lokowanych środków funduszu.
Programy wsparcia będą tworzone przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To właśnie ten organ będzie odpowiedzialny za tworzenie programów. Oczywiście niezbędna będzie akceptacja Komitetu Monitorującego Funduszu. Każdy projekt będzie zawierał szczegółowe informacje, takie jak np. wysokość dostępnych środków finansowych, terminy realizacji projektu, warunki współpracy. Niezbędne będzie określenie zakresu wsparcia, a także kosztów kwalifikowanych.
Ogłoszenia konkursowe związane z sporządzonymi projektami będą wybierane przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dotyczy to wyłącznie zatwierdzonych programów. Zrozumiałym jest, że ogłoszenia konkursowe również muszą zawierać wyżej wymienione informacje. To Dyrektor Generalny KOWR będzie decydował o tym, które projekty zostaną zrealizowane. Wiele zależeć będzie od dostępnych środków finansowych. Aktualnie nie można określić, jaka ilość projektów zostanie sfinansowana. Nie wiadomo także, ile wniosków napłynie, a także czego konkretnie będą dotyczyć projekty. Takie dane można pozyskać dopiero wtedy, gdy fundusz rozpocznie swoją działalność.
Kto otrzyma wsparcie od Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa?
Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa to przede wszystkim pomoc dla osób funkcjonujących w branży rolno-spożywczej. Na wsparcie mogą więc liczyć rolnicy oraz przedsiębiorstwa z obszarów wiejskich. O środki finansowe mogą ubiegać się także obiekty naukowe oraz badawcze powiązane z tą branżą. Beneficjentami będą także organizacje branżowe, czy też różnego typu instytucje biznesowe.
Należy wiedzieć, że każdy projekt będzie oceniany przez specjalistów z różnych dziedzin. Komitet Monitorujący Fundusz będzie składał się z kilkunastu członków, które zostaną wybrane przez Ministra Rolnictwa. Głównym celem funduszu jest nie tylko doskonalenie sektora rolnego. Będzie on dążył do umocnienia współpracy między rolnictwem, a przemysłem, czy też nauką. Wszystko po to, aby podnieść efektywność podjętych działań. Projekty będą refundowane częściowo lub w całości. Muszą one spełniać rygorystyczne normy oraz standardy, gdyż w innym przypadku nie zostaną one zatwierdzone. Na chwilę obecną ciężko jest oszacować, ile osób i przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z wsparcia funduszu.
Autor Artykułu
Wojciech z firmy Agro Fundusz, który specjalizuje się w doradztwie finansowym w sektorze rolniczym. Dzięki bezpłatnym usługom Agro Funduszu, rolnicy otrzymują kredyty i leasingi na dowolne cele związane z prowadzeniem gospodarstw rolnych, zakupem sprzętu i modernizacją.
Mam nadzieję ,że Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa w końcu ruszy. Polskie rolnictwo powinno mieć już dawno taki organ. Trzymam mocno kciuki za powodzenie.