Akademia Rolnika

Kredyty na zakup ziemi przez młodych rolników

zielone pole , niebo, dal

Bardzo często się zdarza, że osoba rozpoczynającą swoją rolniczą karierę boryka się z problemem braku funduszy choćby na zakup ziemi. Warto pamiętać, że młodzi gospodarze mogą wówczas skorzystać z kredytów preferencyjnych realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto może się ubiegać o pomoc?

Pomoc Agencji polega w tym wypadku na częściowej spłacie kapitału kredytu przeznaczonego na zakup użytków rolnych w celu utworzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego przez młodych rolników, czyli osób, które w dniu złożenia wniosku o kredyt mają nie więcej niż 40 lat, posiadają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje zawodowe i które po raz pierwszy rozpoczną działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem (kredyt mogą także otrzymać osoby, które zobowiążą się do uzyskania odpowiednich kwalifikacji w ciągu 3 lat).

Warunkiem otrzymania kredytu jest m.in. przygotowanie odpowiedniego biznesplanu, którego realizacja powinna rozpocząć się w okresie 9 miesięcy od dnia zawarcia umowy kredytu.

Ile ziemi można kupić?

Warto podkreślić, że w przypadku nowego gospodarstwa rolnego powierzchnia planowanych do zakupu z udziałem kredytu gruntów rolnych nie może być mniejsza od średniej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym w danym województwie ogłoszonej na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, obowiązującej na dzień złożenia wniosku o kredyt.  

Z kolei w przypadku powiększania gospodarstw już istniejących nie obowiązują żadne wymogi minimalnej wielkości planowanej do zakupu powierzchni użytków rolnych. Natomiast zarówno w przypadku nowego gospodarstwa, jak i już istniejącego kredyt nie może być przeznaczony na zakup terenów, które spowoduje, że powierzchnia gospodarstwa przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Które banki mogą przyznać kredyty?

W zakresie stosowania dopłat do kredytów od 2015 roku Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa współpracuje z następującymi bankami: Bank Polskiej Spółdzielczości SA, SGB-Bank SA, Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Zachodni WBK SA i Pekao SA.

Pożyczki, które mogą być przeznaczone na zakup użytków rolnych z dopłatami do spłaty kapitału, charakteryzują się dość wysoką kwotą kredytu – nawet do 5 mln zł, długim okresem kredytowania, a spłata części kapitału ze środków ARiMR odbywa się w kilku ratach.

 

zachmurzone niebo nad satra stodola

Ubezpieczenia gospodarstw rolnych czy warto

Wraz z rozpoczęciem nowego roku rolnicy muszą pamiętać o zawarciu nowych umów ubezpieczeniowych....

Drewno – najbardziej ekologiczne źródło energii

Jako jedyne, powszechnie stosowane źródło energii jest w pełni neutralne klimatycznie, ponieważ...

Najlepsze polskie produkty eksportowe – polska żywność na świecie

To, że Polska jest potentatem wśród firm produkujących żywność, wiedzą wszyscy w...

Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać kredyt rolniczy?

Gdy zdecydujemy się na wzięcie kredytu bankowego, musimy być przygotowani na przedstawienie...

Kredyty dla rolników szyte jak na miarę

Kredyt inwestycyjny, kredyt preferencyjny, a może pożyczka leasingowa? Rolnicy, którzy...
Exit mobile version