Kredyt inwestycyjny, kredyt preferencyjny, a może pożyczka leasingowa? Rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa mogą wybierać spośród wielu dostępnych na rynku różnych propozycji. Warto się jednak dobrze zastanowić, jak wydamy pożyczone przecież pieniądze.
Kredyty oferowane przez banki można podzielić na kilka rodzajów. Rolnicy mogą na przykład skorzystać z kredytów na bieżące prowadzenie gospodarstwa, w ramach których pieniądze przeznaczyć można np. na remonty, zakup maszyn rolnych, nawozów, nasion, pasz czy żywego inwentarza, ale też codzienne potrzeby.
Osobne grupy stanowią kredyty inwestycyjne, zazwyczaj długoterminowe, które są przeznaczone na powiększenie i unowocześnienie gospodarstwa oraz kredyty konsolidacyjne, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z wcześniejszym zadłużeniem. Ciekawą opcją są także pożyczki leasingowe na zakup maszyn, urządzeń i pojazdów.
Banki oferują również kredyty preferencyjne, czyli związane z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdaniem specjalistów warto z nich skorzystać, bo mają niższą stopę procentową i dogodniejsze warunki spłaty. Istnieje również możliwość prolongaty w spłacie części lub całości zadłużenia oraz możliwość zastosowania karencji w spłacie kapitału. Co ciekawe tego typu kredyty mogą być także udzielane na likwidację szkód i wznowienie produkcji po klęskach.
W wypadku kredytów bankowych wysokość pożyczek może wynieść od kilku tysięcy do nawet kilku milionów zł, a w wypadku kredytów inwestycyjnych okres spłaty można rozciągnąć nawet na 30 lat.
A może dotacja z UE?
Osobną kwestią są dotacje unijne. Warto przyjrzeć się zwłaszcza pomocy skierowanej do młodych gospodarzy. Rolnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat, mogą się bowiem ubiegać o pieniądze z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20.
Celem tego programu jest zachęcenie młodych rolników do inwestycji. Dofinansowanie można przeznaczyć np. na budowę lub modernizację budynków służących prowadzeniu działalności rolniczej, zakup oraz instalację nowych maszyn, zakładanie sadów, zakup ziemi rolnej i zwierząt.
Wiele osób może się zastanawiać, czy kredyt nie stanie się zbyt dużym obciążeniem, ale bardzo często jest to jedyne rozwiązania, które pozwoli na dalszy rozwój gospodarstwa rolnego.