Wykonanie zabiegu T2 to działanie kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślin i obfitych zbiorów. Dowiedz się, na czym polega i kiedy należy go wykonać.

Na czym polega zabieg T2 w zbożach?

  • Zabieg T2 ma na celu ochronę upraw przed atakiem patogenów i pojawieniem się chorób grzybowych.
  • Wykonania zabiegu T2 wymagają takie zboża, jak pszenica, jęczmień i nie tylko.
  • Do przeprowadzenia zabiegu T2 najlepiej wykorzystać wieloskładnikowy fungicyd o szerokim spektrum działania.
  • Standardowo zabieg T2 jest wykonywany w krótkim czasie po zabiegu T1. Można też obserwować roślinę i zrobić to zanim zacznie wykształcać pierwsze kłosy.

 

Do czego służy zabieg T2 w zbożach?

Zabieg T2 ma na celu wyeliminowanie patogenów grzybów, które mogłyby wywołać choroby grzybowe wśród zbóż. Mogłoby to spowodować obniżenie powierzchni liścia, a w rezultacie zmniejszenie plonowania. Trzeba tu mieć na uwadze, że akurat ten rodzaj patogenów szybko się rozprzestrzenia i obejmuje kolejne rośliny – zatem w bardzo krótkim czasie możesz mieć do czynienia z wysokim progiem szkodliwości, który zagraża ekonomiczności całej uprawy.

Oprysk T2 koncentruje się na górnych liściach, które stanowią najważniejszych organ asymilacyjny. Wydłuża to jego żywotność, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na wypełnienie kłosów. W jaki sposób? Górne liście, które zachowują zielony kolor, intensywnie fotosyntezują ze względu na wysoką zawartość chlorofilu w tkankach. Powstające na skutek tego procesu składniki stanowią natomiast budulec, który bierze udział w wykształcaniu się kłosów i dojrzewaniu ziarna. To właśnie z tego powodu skuteczna ochrona przed chorobami grzybowymi przekłada się na obfite plony.

Jakie zboża wymagają zabiegu T2?

Zabiegowi T2 są poddawane w szczególności pszenica, żyto, pszenżyto oraz jęczmień. Każde z tych zbóż wymaga jednak ochrony przed innymi patogenami. Do tych, które dotykają uprawy najczęściej, można zaliczyć m.in.:

  • pszenica i pszenżyto – Zymoseptoria tritici, Puccinia recondita, P. striiformis, Drechslera tritici-repentis,
  • jęczmień – Pyrenophora teres (plamistość siatkowa), Puccinia striiformis (rdza jęczmienia), Rhynchsoporium secalis (rynchosporioza zbóż), Ramularia colo-cygni  (ramularioza),
  • żyto – Puccinia recondita (rdza brunatna żyta).

Przy użyciu jakich środków można wykonać zabieg T2 w zbożach?

Dzisiejsza oferta preparatów do zabiegu T2 jest bardzo bogata. Z pewnością znajdziesz zatem taki, który spełni twoje oczekiwania tak pod względem skuteczności, jak samej aplikacji. Najlepszym wyborem może się okazać wieloskładnikowy fungicyd, który działa na wielu polach. Jest to zasługą połączenia kilku substancji aktywnych o odmiennych właściwościach, które są w stanie uporać się z duża liczbą różnych patogenów grzybowych, co zwiększa skuteczność zabiegu. Kompleksowe działanie oznacza, że jeden preparat doskonale poradzi sobie z tym zadaniem i nie trzeba będzie stosować innych środków uzupełniających.

 

Zabieg T2 w zbożach – jaki termin wybrać?

Aby zabieg T2 przyniósł oczekiwany rezultat, musi zostać wykonany w odpowiednim momencie, czyli w tzw. fazie BBCH 39-49. Rozpoczyna się ona wtedy, gdy rośliny znajdują się w fazie rozwiniętego liścia flagowego. Okno na jego przeprowadzenie zamyka się w momencie pojawienia się pierwszych kłosów. Dobrym wskaźnikiem może się okazać zabieg T1 – T2 może zostać wykonany ok. 3 tygodnie po nim.

Choć to dość szeroki przedział czasowy, nie opłaca się zwlekać z wykonaniem tego zabiegu. Im później to zrobisz, tym większe ryzyko rozwinięcia się chorób i powstania strat. Najlepsze rezultaty uzyskasz wtedy, gdy zabieg T2 jest stosowany w ramach prewencyjnej ochrony przed zagrożeniami. Rośliny zaatakowane patogenami są już słabsze, a co za tym idzie bardziej narażone na pokonanie przez nie.

Na czym polega zabieg T2 w zbożach?

O ile w przypadku zastosowania prewencyjnego przeprowadzenie zabiegu T2 jest opcjonalne, o tyle należy go bezwzględnie przeprowadzić w przypadku zaobserwowania śladów rozwijającej się choroby. Od skuteczności monitorowania zbóż i szybkości reakcji w razie zaobserwowania problemów zależy plonowanie, a w efekcie rentowność uprawy.