Ciągnik to podstawowe narzędzie pracy dla ówczesnych rolników. Dzięki temu pojazdowi możliwe jest wykonywanie wielu prac rolnych szybciej i sprawniej. Jednak zakup ciągnika to spory wydatek. Dlatego też warto rozważyć zakup używanego ciągnika, co pozwoli zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Kupując używane pojazdy, należy je dokładnie sprawdzić, aby mieć pewność, że będą służyć jeszcze przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę?

Czy warto wybrać używany ciągnik?

Nowoczesne ciągniki rolnicze niestety są bardzo drogie i nie każde gospodarstwo rolne może sobie pozwolić na taki zakup, szczególnie jeśli potrzebny jest więcej niż jeden ciągnik w danym gospodarstwie rolnym. Dlatego też doskonałą alternatywą jest zakup ciągnika używanego. Używany wcale nie znaczy gorszy, a pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dokonując zakupu o mniejszej wartości, łatwiej jest uzyskać kredyt na jego finansowanie. Ponadto ilość oferowanych używanych ciągników rolniczych jest na rynku dość pokaźna, dlatego nie będzie większej trudności w zakupie ciągnika o konkretnej funkcjonalności, a nawet marce.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed kupieniem ciągnika?

To, jaki ciągnik wybierzemy, powinno być zależne od prac, do których będzie wykorzystywany oraz specyfiki uprawy rolnej. Duże znaczenie ma przede wszystkim moc ciągnika, ponieważ im większe gospodarstwo rolne, tym większą moc powinien mieć kupowany ciągnik. Pozwoli to na poprawne eksploatowanie maszyny oraz długą pracę bez częstych awarii związanych z przeciążeniem silnika.
Kolejna kwestia to ogólny stan techniczny pojazdu. Nie warto zwracać uwagi na zewnętrzny wygląd, który może kusić do zakupu. Zapytajmy sprzedającego o numer VIN, aby sprawdzić historię serwisową. Dzięki temu poznamy faktyczny przebieg maszyny, sposób jej eksploatowania oraz obraz ogólnego stanu technicznego ciągnika. Duże znaczenie ma sprawdzenie pracy silnika oraz jego najważniejszych elementów. Należy zrobić to dokładnie, aby uniknąć zakupu niesprawnego ciągnika. Dobrą opinią cieszą się modele ciągników z silnikiem Deutz, dystrybutor Deutz www.bthfast.pl. Kupując ciągnik tego producenta zyskuje się pewność, co do jakości i trwałości maszyny.

Jaki jest stan prawny wybranego traktora?

Przede wszystkim, aby uzyskać kompletną wiedzą o danym ciągniku, należy sprawdzić jego numer VIN oraz poprosić o dokumenty pojazdu do wglądu. Jeśli wszystko jest w porządku i jesteśmy zdecydowani na zakup ciągnika to należy spisać umowę kupna – sprzedaży. Jeśli sprzedający wymiguje się od udostępnienia dokumentów do pojazdu lub twierdzi, że ich nie ma, to kwestia prawna ciągnika może nie być tutaj jednoznaczna. Ponadto brak chęci spisania umowy kupna – sprzedaży ze wszystkimi danymi obu stron również powinna wzbudzić w nas podejrzenia. Aby mieć pewność, że ciągnik nie jest kradziony, warto spisać numer identyfikacyjny znajdujący się na pojeździe i odwiedzić najbliższy komisariat policji. Tam dowiemy się, kto według prawa jest właścicielem danego ciągnika.

Kupno czy leasing – co wybrać?

Zakup używanego ciągnika to mniejszy koszt niż w przypadku inwestycji w nowe pojazdy. Jednak i tutaj nie każdy dysponuje gotówką, aby zakupić taki ciągnik. Warto wtedy zdecydować się na kredyt lub wziąć ciągnik w leasing. Kupując maszynę na kredyt, zmniejsza się przede wszystkim swoją zdolność kredytową, a w większości przypadków koszt kredytu bankowego jest droższy od leasingu. Ponadto konieczne jest przejście przez skomplikowane formalności. Natomiast leasing nie jest traktowany jak obciążenie finansowe, a umowa leasingowa jest znacznie prostsza od kredytowej. Finansowanie można uzyskać już w ciągu 2 – 3 dni roboczych.

Secured By miniOrange