Agroturystyka, kiedyś nazywana „wczasami pod gruszą” przeżywa swój renesans. Takie wakacje to wypoczynek, polegający przede wszystkim na obcowaniu z naturą, odkrywaniu siebie, a także bliskości z miejscową ludnością. Turyści oczekują wielu zajęć przybliżających życie na wsi, chcą poznać lokalne zwyczaje i próbować dań miejscowej kuchni. Agroturystyka jest popularna na całym świecie. Polscy właściciele gospodarstw agroturystycznych mogą liczyć na gości z kraju i zagranicy. Czy założenie agroturystyki może być sposobem na życie?

Czym cechuje się gospodarstwo agroturystyczne?

Termin „agroturystyka” oznacza bardzo szczególny rodzaj aktywnego wypoczynku, umożliwiający zapoznanie się z codziennymi zajęciami rolnika i pomoc w gospodarstwie. Od wielu standardowych propozycji wypoczynku różni się uczestnictwem gości w codziennym życiu, na przykład w zbieraniu warzyw i owoców oraz przygotowaniu z nich posiłków. Wyżywienie w agroturystyce bazuje na miejscowych, naturalnych produktach. Gospodarze i goście mieszkają pod jednym dachem, turyści współistnieją z lokalną ludnością. Oczywiście istnieją goście, którzy nie uczestniczą w powyższych aktywnościach – udział w nich jest całkowicie dobrowolny. Wiele gospodarstw oferuje dokładnie to, czego szukają przyjezdni. Ale także sama rodzina gospodarzy musi przyjaźnie podchodzić do gości: wymagana jest życzliwość, ciepło, naturalność i autentyczność. Jeśli planujesz założenie gospodarstwa agroturystycznego, zobacz również artykuł: Agroturystyka – co zrobić, aby zacząć zarabiać na agroturystyce?

Kwestie prawne w agroturystyce

Żeby założyć agroturystykę, nie trzeba być rolnikiem. Jednak w takiej sytuacji właściciel gospodarstwa agroturystycznego podlega takim samym przepisom, jak właściciele hoteli i pensjonatów. Rolnicy są w dużo lepszej sytuacji, ponieważ nie muszą rejestrować działalności gospodarczej – uruchomienie agroturystyki należy jednak zgłosić w urzędzie gminy. Jeśli pokoi dla gości jest mniej niż 5, nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od zarobków z prowadzenia agroturystyki. Ponadto na rozpoczęcie działalności można pozyskać środki z dotacji Unii Europejskiej oraz starać się o nie w państwowych konkursach. Rolnik prowadzący agroturystykę, o ile sprzedaż jest niższa niż 150000 zł, zwolniony jest z VAT w kolejnym roku rozliczeniowym.
W przypadku osób, które nie są rolnikami, uruchomienie agroturystyki oznacza założenie działalności gospodarczej wraz z wybraniem kodu PKD i regulowaniem zobowiązań finansowych wobec Urzędu Skarbowego i ZUS.

Jak zapewnić komfort gościom w agroturystyce?

Udostępnienie miejsc noclegowych we własnym gospodarstwie to dopiero początek. W agroturystyce wyjątkowo ważne jest poświęcanie gościom uwagi, a gospodarz musi być do ich dyspozycji niekiedy całą dobę. Ponadto bardzo ważne są warunki zakwaterowania. Na pierwszym miejscu musi być czystość. Dotyczy to nie tylko samych pokoi, ale także ich wyposażenia oraz ogólnie dostępnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy salon z kominkiem. Dobrze, aby każdy pokój miał oddzielną łazienkę, a jeśli nie jest to możliwe, ta wspólna musi być nieskazitelnie czysta. Warto zadbać o dodatki jak suszarka czy możliwość wypożyczenia parasola.

Jakie atrakcje warto zapewnić przyjezdnym?

Najlepiej, kiedy gospodarstwo agroturystyczne zlokalizowane jest w wyjątkowo interesującej okolicy. Nawet w takim przypadku gospodarz musi być przygotowany na zapewnienie gościom dodatkowych rozrywek. Poza typowymi dla agroturystyki atrakcjami jak pomoc w gospodarstwie, przygotowaniu lokalnych specjałów i opiece nad zwierzętami dobrze, kiedy goście mogą przejechać się bryczką bądź saniami, albo spróbować swoich sił w siodle. Jeśli w pobliżu jest zbiornik wodny, warto zadbać o sprzęt wodny i wędkarski. Ponieważ nie każdy może przywieźć rowery dobrze, jeśli da się je na miejscu wypożyczyć. Do ponownych odwiedzin na pewno zachęci gości drobny prezent – słoik lokalnego przetworu albo regionalna pamiątka.