Polscy naukowcy opracowali tkaninę, która zawiera w sobie składniki biopolimerowe i dzięki temu znacząco przyspiesza wzrost roślin. Co ciekawe ulega także biodegradacji, dlatego na koniec sezonu można ją zaorać lub wywieźć na kompost.
Dzięki swoim właściwościom agrotkanina może znaleźć zastosowanie m.in. w rolnictwie, ogrodnictwie czy kwiaciarstwie. Składa się ona z naturalnych komponentów i zawiera nawożący składnik, który przyspiesza wegetację różnego rodzaju roślin. Jest także dużo bardziej uniwersalna od obecnie stosowanych, bowiem dzięki swojej strukturze przepuszcza wodę czy płynne nawozy. Dodatkowo ogranicza także w pewnym stopniu promienie UV.
Przyjazna dla środowiska
Kluczową kwestią jest jednak jej nieszkodliwość dla środowiska i całkowita biodegradowalność. Okazuje się bowiem, że po zakończeniu cyklu uprawowego tkaninę można po prostu zaorać lub przeznaczyć na kompost. Bez względu na to, który wariant zostanie przez rolnika wybrany, znacząco zmniejszy to wpływ na środowisko naturalne.
Póki co tkanina była testowana w laboratorium i okazało się, że w części upraw warzyw, w których była ona stosowana wykryto więcej korzystnych dla człowieka pierwiastków mineralnych. Wynalazek testowano także w trudniejszych warunkach uprawowych i na glebach o niższej klasie. Wyniki pokazały, że utrzymywała ona odpowiednią wilgotność podłoża, a rośliny rosły szybciej.
Pomysł naukowców z Łodzi został w 2017 r. nagrodzony złotym medalem na międzynarodowej wystawie wynalazków w Warszawie. Obecnie trwają badania nad poprawieniem efektywności tkaniny, ale jej pomysłodawcy zapowiadają, że trafi ona do sprzedaży w ciągu najbliższych dwóch lat.