Nowoczesny, chcący ulepszać swoje gospodarstwo rolnik musi śledzić nie tylko rozwój swoich upraw i hodowanych zwierząt, ale również kwestie formalne udostępniane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jedną z nich jest zagadnienie tworzenia grup producentów, które szerzej omawiamy poniżej.
Co to jest PROW?
To, co kryje się za skrótem PROW, jest bardzo ważne dla każdego rolnika i dobrze, by zdał sobie z tego jak najszybciej sprawę. PROW oznacza Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach którego rolnicy mogą ubiegać się o różnego rodzaju pomoc w prowadzeniu gospodarstwa. Obejmuje on różnego rodzaju działania, których celem jest m.in. zwiększenie wiedzy praktycznej rolników, wspieranie inwestycji, restrukturyzacja niektórych gospodarstw, wspomaganie rolników prowadzących również działalność pozarolniczą, a także tworzenie grup producentów i organizacji producentów. Ostatnie z wymienionych zagadnień zostało szerzej omówione poniżej.
Do kogo kierowana jest pomoc?
Grupą docelową w kwestii udzielania pomocy w tworzeniu grup producentów i organizacji producentów, są nowe grupy tego typu. Na grupę mogą składać się tylko osoby fizyczne. Nie może to być jednak grupa uznana wcześniej niż z początkiem roku 2014 (podstawą prawną do takiej decyzji jest ustawa z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw).
Nie wszystkie wnioski o taką pomoc zostaną jednak rozpatrzone. Nie będą brane pod uwagę te, które składają grupy producentów w kategorii takich produktów jak drób żywy, mięso czy też jadalne podroby drobiowe. Dotyczy to również grup producentów zajmujących się produkcją owoców i warzyw.
Kompendium wiedzy rolnika
Przed złożeniem wniosku rolnik powinien upewnić się, że jego pismo w ogóle będzie rozpatrywane. Oprócz wymienionych wyżej kryteriów, rolnik musi spełniać również inne warunki, określone w Działaniu 9 PROW 2014-2020. Grupa producentów ubiegających się o pomoc unijną musi posiadać przypisany przez ARiMR numer identyfikacyjny. Prowadzone przez grupę przedsiębiorstwo nie może być większe niż średnie, a jego siedziba musi znajdować się na terenie Polski. Wraz z wnioskiem musi zostać złożony plan biznesowy, do którego realizacji dana grupa się zobowiązuje.
Z pomocy finansowej grupa może korzystać tylko i wyłącznie w okresie aktywnego prowadzenia swojej działalności. Wielkość finansowego wsparcia zależy od okresu prowadzenia tej działalności. I tak w pierwszym roku grupa producentów może spodziewać się 10% przychodów netto, w drugim 8%, w trzecim 6%, w czwartym 5% i w piątym 4%. Suma pomocy udzielonej w ciągu pięciu lat nie może przekroczyć 100 000 euro.Trzeba mieć również świadomość tego, że o kolejności udzielenia pomocy decyduje ARiMR, odnosząc się każdorazowo do kryteriów wyboru operacji. Niemniej jednak, jeżeli spełnia się wszystkie wymogi, warto złożyć wniosek.