W ostatnich latach coraz powszechniejsze stało się użycie dronów, zarówno do użytku prywatnego, jak i profesjonalnego. Znane jest wykorzystywanie dronów jako profesjonalnego sprzętu wykorzystywanego przez fotografów, filmowców, archeologów czy też geodetów. Nie każdy jednak wie, że równie przydatne mogą okazać się w… rolnictwie. Oto jakie funkcje może spełniać dron, by ułatwić prace rolnicze.
Stan upraw pod kontrolą
Jednym z zastosowań dronów w rolnictwie jest monitoring upraw, bez potrzeby ciągłej kontroli ze strony osoby odpowiedzialnej za doglądanie pól. Pracę uproszczą drony wyposażone w kamery, którymi rolnik może sterować samodzielnie lub idąc krok dalej, wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie pozwalające zbierać dane bez ingerencji człowieka. W ten sposób nawet wielohektarowe uprawy mogą być należycie kontrolowane. Korzyści jest wiele – oszczędza się w ten sposób środki związane z eksploatacją innych maszyn rolniczych, ogranicza się udział pracownika, a co za tym idzie koszty związane z zatrudnieniem. Wreszcie, to idealne rozwiązanie w nieprzewidzianych sytuacjach kryzysowych wywołanych podtopieniem czy pożarem. Idealnym towarzyszem w kontrolowaniu upraw będą drony SNH drones. Ich ofertę dostosowaną do różnych potrzeb można sprawdzić na stronie https://snhdrones.pl/.
Wykorzystanie drona do oprysków
Opryski to istotna dziedzina rolnictwa, w której dron również może znaleźć swoje zastosowanie. Niewielkie drony nie zastąpią maszyn dedykowanych wykonywaniu oprysków na dużych powierzchniach, ale z powodzeniem mogą być wykorzystywane do prac obejmujących małe obszary. Dzięki precyzji drona, oprysk może być wykonany z dużą dokładnością. Dodatkową zaletą stosowania dronów w tym celu jest odstraszanie dzikich zwierząt, które żywią się uprawami. Dźwięk urządzenia sprawi, że nie będą się zbliżać do pól.
Usprawnienie pracy na wielu obszarach
To nie wszystkie korzyści wynikające z posiadania drona dla celów rolniczych. Rolnictwo jako branża zależna od pogody i czynników losowych, często ulega zmianom. Dron może w łatwy sposób pomóc sporządzić szczegółową dokumentację w razie uszkodzeń upraw na przykład za sprawą ulewnych deszczy czy gradu. To metoda na zgromadzenie niezbędnych dokumentów potrzebnych dla firmy ubezpieczeniowej czy uzyskania pomocy finansowej od państwa. Oprócz przygotowania dokumentacji usprawniającej różne procesy, dron może być także stosowany do kontroli wydajności pracowników.
Rolnictwo rozwija się dynamicznie i warto wykorzystywać w nim najnowsze technologie, które pozwalają na usprawnienie wielu procesów. Jedną z nich są drony, które można użytkować na różne sposoby. Coraz niższe koszty zakupu tego typu urządzenia sprawiają, że więcej osób może sobie pozwolić na jego kupno, zwłaszcza, że jego użycie może przynieść wiele korzyści. Szeroka oferta produktów umożliwia znalezienie idealnego modelu, który w pełni będzie spełniał dane potrzeby. Monitoring upraw, szybkie reagowanie w kryzysowych sytuacjach, wsparcie przy opryskach czy zarządzaniu pracownikami to wystarczające argumenty przemawiające na korzyść dronów w rolnictwie.