Drukarka jest niezbędnym urządzeniem dla każdego biznesu. Potrzebna jest każdemu, kto prowadzi działalność gospodarczą i to bez względu na to, czy dotyczy ona sprzedaży, usług czy rolnictwa. Sprzęt ten zapewnia szybkie i tanie drukowanie niezbędnych dokumentów. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli drukarek. Dzielą się one na te atramentowe i laserowe. Czym się różnią te drukarki? Która najlepiej się sprawdzi w gospodarstwie rolniczym?

Drukarka laserowa i atramentowa – czym się od siebie różnią

Dostępne w sprzedaży drukarki różnią się od siebie technologią funkcjonowania. Podstawowy podział wyróżnia modele atramentowe i laserowe – te natomiast dzielą się na drukarki kolorowe i monochromatyczne, czyli czarno-białe. Czym się różnią te drukarki od siebie w szczegółach?

Drukarka atramentowa drukuje, pokrywając kartkę papieru kroplami tuszu. Elementem drukującym jest głowica, która jest stała lub zintegrowana z pojemnikami z tuszem. Drukarki atramentowe mogą drukować obrazy kolorowe lub czarnobiałe. Wyróżniają się one niską ceną oraz zapewniają tanie drukowanie. Trzeba jednak pamiętać, że drukarka atramentowa będzie wymagała częstej zmiany tuszu, co może okazać się kosztowne – szczególnie przy częstym użytkowaniu.

Alternatywą dla drukarki atramentowej są modele laserowe. W ich przypadku za drukowanie odpowiada toner – rozprowadzany przez specjalny bęben światłoczuły. Po tego typu urządzenia drukujące najchętniej sięgają firmy. Wynika to z faktu, że drukarka laserowa sprawdza się przy drukowaniu dużej ilości czarno-białych dokumentów tekstowych. Jej dużym plusem są też niższe koszty eksploatacji. Tonery do drukarek laserowych wymienia się rzadziej niż pojemniki z tuszem.

Kiedy warto wybrać drukarkę laserową?

Drukarka laserowa uważana jest za najlepszy typ urządzenia dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą czy rolniczą. Umożliwia ona tanie drukowanie dużych ilości materiałów. Choć drukarki laserowe są droższe od atramentówek, jednak warto w nie zainwestować, gdyż mniej wyda się później na materiały eksploatacyjne. Tonery do drukarek laserowych, chociaż nie są tańsze niż tradycyjne tusze, są znacznie bardziej wydajne I nie trzeba ich tak często wymieniać. Oznacza to, że drukarki laserowe gwarantują niski koszt za jedną stronę wydruku. Trzeba jednak pamiętać o wadach tych modeli. Najtańsze drukarki laserowe są monochromatyczne, więc korzystając z nich, otrzymamy jedynie wydruki czarno-białe. Decydując się zaś na model kolorowy, trzeba zainwestować już ponad 1000 zł. Kolejna kwestia to duże wymiary. Dotyczy to przede wszystkim kolorowych drukarek laserowych. Ich minusem będzie również to, że tańsze modele posiadają gorszą rozdzielczość, co realnie przekłada się na słabą jakość wydruku zdjęć i obrazów.

Drukarka atramentowa – najlepszy sposób na drukowanie zdjęć

Drukarka atramentowa to dobry wybór dla osób, które nie mogą przeznaczyć znacznych środków na zakup urządzenia drukującego. Podstawowe modele można kupić za ok. 300 złotych. Nawet tanie drukarki będą gwarantować wysoką jakość druku, szczególnie zdjęć i grafik. Modele atramentowe świetnie spiszą się, jeśli poszukuje się małej, kompaktowej i designerskiej drukarki. Niestety niska cena urządzenia przekłada się na dłuższy czas drukowania (w porównaniu do drukarki laserowej). Drukarka atramentowa będzie też droższa w eksploatacji. Tusze trzeba w nich wymieniać średnio raz na miesiąc, a przy drukowaniu dużej ilości dokumentów jeszcze częściej. Jeśli zamiast zamienników będzie się kupować oryginalne tusze do drukarek, to wydatek miesięczny będzie można liczyć w setkach złotych.

Materiały eksploatacyjne do drukarek – jak tanio drukować?

Sposobów na tanie drukowanie nie brakuje. Szukając ich, można odnaleźć porady, aby drukować w opcji ekologicznej, dwustronnie czy z mniejszymi marginesami. Jednak na to, czy drukowanie faktycznie będzie tanie, w największym stopniu wpływają materiały eksploatacyjne do drukarek. Ważne jest więc, aby znaleźć rzetelnego dostawcę tuszów lub tonerów, który będzie oferował je w atrakcyjnych cenach. U sprawdzonego dostawcy będzie można też kupić tusze i tonery do drukarek będące zamiennikami tych oryginalnych. Dostępne są one w niższych cenach, a gwarantują taką samą jakość wydruku. Sprawdzone zamienniki będą też bezpiecznym rozwiązaniem dla drukarek.