Będąc młodym człowiekiem, który dopiero rozpoczyna przygodę z własnym biznesem, ciężko jest zrobić cokolwiek bez kapitału. Z drugiej strony, jak zdobyć środki, gdy dopiero skończyło się naukę. W takich sytuacjach dobrze, gdy ktoś wyciąga do nas pomocną rękę. Dla młodych rolników z bezzwrotną pożyczką gotówkową przychodzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).



Premie dla młodych rolników

W związku z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ruszył nabór na wnioski, które można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018 roku w oddziałach ARiMR. Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników, jaką można uzyskać to aż 100 tysięcy złoty. Wnioski, formularze załączników oraz instrukcje wypełniania są dostępne na stronie Agencji, a złożyć je można samodzielnie, przez upoważnioną osobę bądź za pośrednictwem poczty, do dyrektora regionalnego ARiMR.

Każde podanie będzie rozpatrywane indywidualnie oraz zostanie poddane ocenie punktowej. Dopiero suma uzyskanych punktów decyduje o kolejności wypłacania premii. Należy uzyskać przynajmniej 8 punktów, aby otrzymać finansowanie. Wsparcie od Agencji ma charakter bezzwrotnej pomocy, która jest wypłacana w dwóch ratach: 80% premii po spełnieniu warunków, z zastrzeżeniem których została podjęta decyzja, w ciągu 9 miesięcy od otrzymania zgody, a kolejne 20% po kompletnej realizacji biznesplanu. Wymogiem koniecznym jest, aby inwestycja w środki trwałe wyniosła co najmniej 70% całej kwoty.

Komu przysługuje pomoc

To podstawowe pytanie w kwestii przyznania premii. Do spełnienia jest kilka warunków, przede wszystkim wiek, należy być pełnoletnim lecz mieć nie więcej niż 40 lat, oraz posiadać należne wykształcenie, kwalifikacje rolnicze i staż pracy w gospodarstwie.  Kolejnym wymogiem jest bycie obywatelem UE oraz prowadzenie działalności rolniczej (co najmniej 1 ha) nie dłużej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku.



Z kwestii formalnych, należy złożyć biznesplan, który przedstawi wizję i będzie zobowiązaniem do jego realizacji w ciągu 3 lat. Co do realizowania planu, to należy utworzyć gospodarstwo o przynajmniej średniej powierzchni dla gospodarstw w kraju, którego wielkość ekonomiczna  będzie się mieścić w przedziale 13-150 tysięcy euro.

Wszystkie warunki trybu przyznawania, wypłat i zwrotu,  są określane na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 roku.

Ważny jest też fakt, że pomoc może być udzielona tylko raz na gospodarstwo. Gdy mamy do czynienia z małżonkami, przyznaje się pomoc tylko jednemu z nich, a drugi musi wyrazić pisemną zgodę (bez wpływu na to czy mają osobne działalności, czy nie).

Jak wydać premie dla młodych?

Środki z przyznanego funduszu “Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” powinny być przeznaczone na wydatki bieżące działalności rolniczej lub przygotowania się do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie. Wysokość powinna stanowić co najmniej 100% kwoty pomocy, z czego przynajmniej 70% zainwestowane w środki trwałe: nie uwzględnia się inwestycji rozpoczętych przed dniem złożenia wniosku, wymagany jest zakup wyłącznie nowego sprzętu, inwestycja budowlana wyłącznie na gruncie wnioskodawcy.

Środków z premii dla młodych nie można przeznaczyć na: chów drobiu, plantacje roślin wieloletnich w celach energetycznych, hodowle zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów rasowych i kotów.

Aplikacja e-wniosek – szybszy sposób na składanie dokumentów

W dobie Internetu, aplikacji i płatności mobilnych naturalne jest wybieranie procesów opartych na optymalizacji działań. Aplikacja e-wniosek jest szybkim...

Kredyty na zakup ziemi – czy warto zaciągać kredyt

Przed decyzją o zakupie ziemi stają zarówno rolnicy, którzy szukają nowych sposobów na rozwój swojego gospodarstwa jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę w...

Specjalna tkanina przyspieszy wzrost roślin

Polscy naukowcy opracowali tkaninę, która zawiera w sobie składniki biopolimerowe i dzięki temu znacząco przyspiesza wzrost roślin. Co ciekawe ulega także...

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy – kiedy przysługuje

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym jest przyznawana jako świadczenie stałe lub okresowe. Sprawdź, kto ma szansę na...

Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa – czym jest, jaką pełni rolę?

Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa to forma wsparcia dla rolników. Miał on rozpocząć swoją działalność w styczniu 2019, jednak do dnia dzisiejszego nie...

Drony i nowoczesne czytniki chorób na straży upraw

Wszystkie nowinki techniczne mają oczywiście na celu skrócenie czasu produkcji oraz redukcję kosztów, co w efekcie przekłada się na większe zyski. W...