Będąc młodym człowiekiem, który dopiero rozpoczyna przygodę z własnym biznesem, ciężko jest zrobić cokolwiek bez kapitału. Z drugiej strony, jak zdobyć środki, gdy dopiero skończyło się naukę. W takich sytuacjach dobrze, gdy ktoś wyciąga do nas pomocną rękę. Dla młodych rolników z bezzwrotną pożyczką gotówkową przychodzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).



Premie dla młodych rolników

W związku z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ruszył nabór na wnioski, które można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018 roku w oddziałach ARiMR. Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników, jaką można uzyskać to aż 100 tysięcy złoty. Wnioski, formularze załączników oraz instrukcje wypełniania są dostępne na stronie Agencji, a złożyć je można samodzielnie, przez upoważnioną osobę bądź za pośrednictwem poczty, do dyrektora regionalnego ARiMR.

Każde podanie będzie rozpatrywane indywidualnie oraz zostanie poddane ocenie punktowej. Dopiero suma uzyskanych punktów decyduje o kolejności wypłacania premii. Należy uzyskać przynajmniej 8 punktów, aby otrzymać finansowanie. Wsparcie od Agencji ma charakter bezzwrotnej pomocy, która jest wypłacana w dwóch ratach: 80% premii po spełnieniu warunków, z zastrzeżeniem których została podjęta decyzja, w ciągu 9 miesięcy od otrzymania zgody, a kolejne 20% po kompletnej realizacji biznesplanu. Wymogiem koniecznym jest, aby inwestycja w środki trwałe wyniosła co najmniej 70% całej kwoty.

Komu przysługuje pomoc

To podstawowe pytanie w kwestii przyznania premii. Do spełnienia jest kilka warunków, przede wszystkim wiek, należy być pełnoletnim lecz mieć nie więcej niż 40 lat, oraz posiadać należne wykształcenie, kwalifikacje rolnicze i staż pracy w gospodarstwie.  Kolejnym wymogiem jest bycie obywatelem UE oraz prowadzenie działalności rolniczej (co najmniej 1 ha) nie dłużej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku.



Z kwestii formalnych, należy złożyć biznesplan, który przedstawi wizję i będzie zobowiązaniem do jego realizacji w ciągu 3 lat. Co do realizowania planu, to należy utworzyć gospodarstwo o przynajmniej średniej powierzchni dla gospodarstw w kraju, którego wielkość ekonomiczna  będzie się mieścić w przedziale 13-150 tysięcy euro.

Wszystkie warunki trybu przyznawania, wypłat i zwrotu,  są określane na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 roku.

Ważny jest też fakt, że pomoc może być udzielona tylko raz na gospodarstwo. Gdy mamy do czynienia z małżonkami, przyznaje się pomoc tylko jednemu z nich, a drugi musi wyrazić pisemną zgodę (bez wpływu na to czy mają osobne działalności, czy nie).

Jak wydać premie dla młodych?

Środki z przyznanego funduszu “Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” powinny być przeznaczone na wydatki bieżące działalności rolniczej lub przygotowania się do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie. Wysokość powinna stanowić co najmniej 100% kwoty pomocy, z czego przynajmniej 70% zainwestowane w środki trwałe: nie uwzględnia się inwestycji rozpoczętych przed dniem złożenia wniosku, wymagany jest zakup wyłącznie nowego sprzętu, inwestycja budowlana wyłącznie na gruncie wnioskodawcy.

Środków z premii dla młodych nie można przeznaczyć na: chów drobiu, plantacje roślin wieloletnich w celach energetycznych, hodowle zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów rasowych i kotów.

Rolniku – strzeż się pyłu!

Pył towarzyszy niemal wszystkim pracom rolniczym. Może być go tyle, że ogranicza widoczność, ale bywa też tak drobny, że często zupełnie niewidoczny. ...

Emerytury rolnicze – wysokość i zasady przyznawania

Rząd wprowadził istotne zmiany w systemie emerytalnym rolników. Zlikwidowano m.in. niektóre przywileje. Jakim modyfikacjom uległy zasady przyznawania...

Czym jest rolnicza choroba zawodowa?

Każdego roku choroby zawodowe dotykają bardzo wielu pracowników. Zagrożeni są nimi także rolnicy. Rocznie KRUS wypłaca prawie 200 jednorazowych odszkodowań z tytułu...

Swojskie wędliny jako źródło dodatkowe dla gospodarstw rolnych

Od co najmniej kilku lat rolnicy hodujący trzodę chlewną borykają się z coraz trudniejszą sytuacją finansową. Również ten rynek dotknął coraz powszechniejszy problem...

Leasing czy kredyt – na co się zdecydować przy zakupie nowych maszyn?

W gospodarstwie potrzebne są maszyny rolnicze, gdy szukasz więc nowych, musisz podjąć decyzję dotyczącą ich finansowania. Będzie to spory wydatek, który...

Będą wyższe odszkodowania za wypadki dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, z którego wynika, że wzrośnie wysokość jednorazowego odszkodowania...